European Development Championship Season 2

Season 2 EU
$30,000 Prize Pool
16 Teams
Minor Tier
Sprout
Winner
Movistar Riders
2nd Place
Sinners
3rd Place
Completed
04-02-2021 - 25-02-2021. 21 days

Playoffs

Teams: 8
Win
Lose
Draw
Maps
Sprout
3
0
0
6 - 3
Movistar Riders
2
1
0
5 - 2
Sinners
1
1
0
3 - 3
Nemiga gaming
1
1
0
2 - 2
sAw
0
1
0
1 - 2
HellRaisers
0
1
0
1 - 2
Budapest Five
0
1
0
0 - 2
forZe
0
1
0
0 - 2
21-02-2021 - 25-02-2021
Finished, 4 days

Group A

Teams: 4
Win
Lose
Draw
Maps
Nemiga gaming
2
0
0
3 - 0
sAw
2
1
0
4 - 2
Young Ninjas
1
2
0
2 - 4
TPT
0
2
0
0 - 3
04-02-2021 - 21-02-2021
Finished, 17 days

Group B

Teams: 4
Win
Lose
Draw
Maps
Budapest Five
2
0
0
3 - 1
HellRaisers
2
1
0
4 - 3
Sangal
1
2
0
3 - 4
Skade
0
2
0
1 - 3
04-02-2021 - 21-02-2021
Finished, 17 days

Group C

Teams: 4
Win
Lose
Draw
Maps
Sinners
2
0
0
3 - 1
Movistar Riders
2
1
0
4 - 1
Izako Boars
1
2
0
2 - 4
K23
0
2
0
0 - 3
04-02-2021 - 21-02-2021
Finished, 17 days

Group D

Teams: 4
Win
Lose
Draw
Maps
Sprout
2
0
0
3 - 1
forZe
2
1
0
4 - 1
Lyngby Vikings
1
2
0
2 - 4
ex-Ethereal
0
2
0
0 - 3
04-02-2021 - 21-02-2021
Finished, 17 days
Win
Lose
Draw
Maps
ex-Ethereal
3
0
0
6 - 0
Sinners
3
0
0
6 - 1
Tricked Esport
2
1
0
4 - 2
Lilmix
2
1
0
4 - 4
Nexus
1
1
0
2 - 2
IN.GAME
1
1
0
2 - 2
Tikitakan
1
1
0
3 - 2
Lyngby Vikings
1
1
0
3 - 2
Project Eversio
0
1
0
0 - 2
Békéscsabai E-Sport Egyesület
0
1
0
0 - 2
Astralis Talent
0
1
0
0 - 2
Wisła Kraków
0
1
0
0 - 2
cR1Ps
0
1
0
1 - 2
Trident Clan
0
1
0
0 - 2
GROND
0
1
0
0 - 2
MBAPPEEK
0
1
0
0 - 2
20-01-2021 - 22-01-2021
Finished, 2 days

Latest results

13:5525-02-2021
Movistar Riders
Sprout
1 2
14:0624-02-2021
Sinners
Sprout
1 2
11:1124-02-2021
Nemiga gaming
Movistar Riders
0 2
15:0523-02-2021
Sprout
sAw
2 1
11:0823-02-2021
Sinners
HellRaisers
2 1

Tournament dates

The season was playing from 04-02-2021 to 25-02-2021.

Location

This is online EU's tournament.

Prize pool

$30000.

Winners

  • Winner: Sprout
  • 2nd Place: Movistar Riders
  • 3rd Place: Sinners

Tournament phases

  • Playoffs (EU): 21-02-2021 – 25-02-2021. 8 Teams.
  • Group A (EU): 04-02-2021 – 21-02-2021. 4 Teams.
  • Group B (EU): 04-02-2021 – 21-02-2021. 4 Teams.
  • Group C (EU): 04-02-2021 – 21-02-2021. 4 Teams.
  • Group D (EU): 04-02-2021 – 21-02-2021. 4 Teams.
  • Closed Qualifier Playoffs (EU): 20-01-2021 – 22-01-2021. 16 Teams.

Participants by countries

  • Bulgaria: MBAPPEEK, Skade
  • Denmark: Lyngby Vikings, Tricked Esport, Astralis Talent, North
  • Czech Republic: Sinners
  • Poland: GROND, Wisła Kraków, TPT, Izako Boars
  • Russia: Trident Clan, IN.GAME, ex-Ethereal, Trident Clan, forZe
  • Sweden: Tikitakan, Lilmix, Young Ninjas
  • Malta: Project Eversio
  • Hungary: Békéscsabai E-Sport Egyesület, Békéscsabai E-Sport Egyesület, Budapest Five
  • Romania: Nexus
  • CIS: cR1Ps, cR1Ps
  • Portugal: sAw
  • Belarus: Nemiga gaming
  • Ukraine: HellRaisers
  • Turkey: Sangal
  • Kazakhstan: K23
  • Spain: Movistar Riders
  • Germany: Sprout

Select team