ESL Pro League Season 24 løber fra 3. til 11. oktober 2026 i Katowice, Polen. Seksten hold på LAN, en præmiepulje på $1.000.000 og en schweizisk gruppefase, der åbner den 3. oktober og slutter den 7. oktober. Slutspillet følger 9. til 11. oktober i Spodek Arena. Hver serie i Stage 1 er bedst-af-tre, hvilket betyder mere, end det lyder: ét dårligt map veto, og en titelkandidat spiller pludselig bagud.
Seedningen kom fra holdene selv. Alle 16 hold rangerede deres modstandere, outliers blev kasseret, og gennemsnittet satte turneringstræet. Team Spirit havde topseedningen, Team Vitality rykkede to pladser op til andenpladsen, Team Falcons forblev på tredjepladsen, og MOUZ røg to pladser ned til fjerdepladsen. Sammenlignet med VRS lavede Aurora Gaming det største hop og landede som syvende seed. 9z og MOUZ blev begge placeret to positioner under deres VRS-placering.
Vindermarkeder for ESL Pro League Season 24
Oddsene nedenfor kommer fra BC.GAME. Markedet ser dette som en turnering med fire hold og en lang hale bagved.
| Hold | Samlet vinder | At nå finalen |
|---|---|---|
| Team Spirit | 3.5 | 2.0 |
| Team Vitality | 3.75 | 2.1 |
| Team Falcons | 5.0 | 2.75 |
| MOUZ | 5.5 | 3.25 |
| FURIA | 10.0 | 5.0 |
| Aurora Gaming | 16.0 | 9.0 |
| Natus Vincere | 21.0 | 12.0 |
| Legacy | 21.0 | 12.0 |
| G2 Esports | 21.0 | 12.0 |
| BetBoom Team | 40.0 | 20.0 |
| 9z Team | 67.0 | 35.0 |
| PARIVISION | 76.0 | 45.0 |
| 1w Team | 100.0 | 50.0 |
| M80 | 150.0 | 75.0 |
| TYLOO | 250.0 | 150.0 |
| ShindeN | 500.0 | 250.0 |
Forskellen mellem Spirit til 3.5 og Vitality til 3.75 er næsten ingenting, og det samme gælder for Falcons til 5.0 mod MOUZ til 5.5. Falcons er de forsvarende IEM Cologne Major 2026-mestre, hvilket får deres femtebedste odds til at se bløde ud for os. Helt ærligt, en Major-vinder prissat over både Spirit og Vitality er det første, vi ville dykke ned i, før vi satser noget.
Markedet for at nå finalen viser turneringstræets form. Spirit til 2.0 og Vitality til 2.1 er tæt på en møntkast for at nå den sidste serie, og FURIA til 5.0 ligger et godt stykke foran Aurora til 9.0 på trods af kun at være seedet én plads højere. Der er en synlig klynge ved 12.0: Legacy, G2 og NAVI deler alle samme tal, og alle tre har en akavet åbningsuge.
Åbningskampe i Stage 1, 3. oktober
ESL anvendte standardturneringstræet på de holdafstemte seedninger, så nummer et spiller mod nummer 16, nummer to mod nummer 15, og så videre.
| Kamp | Seedninger |
|---|---|
| Team Spirit vs ShindeN | 1 vs 16 |
| Team Vitality vs 1win | 2 vs 15 |
| Team Falcons vs TYLOO | 3 vs 14 |
| MOUZ vs M80 | 4 vs 13 |
| Legacy vs PARIVISION | 5 vs 12 |
| FURIA vs BetBoom | 6 vs 11 |
| Aurora vs 9z | 7 vs 10 |
| G2 vs NAVI | 8 vs 9 |
De fire øverste trak de fire regionale kvalifikationshold. ShindeN, 1win, M80 og TYLOO ankom alle via en ECL-regional vej, og hver af dem åbner mod et hold prissat inden for 5.5 for at vinde det hele. Det er de fire serier, hvor en favorit kan hente en ren 2-0 og sætte en blød anden runde op.
Alt under seed fire er mere rodet. Legacy vs PARIVISION parrer et hold til 21.0 mod et til 76.0, men PARIVISION har nok ildkraft til at stjæle en bedst-af-tre på det rigtige map-pool. Aurora vs 9z er tre seedninger fra hinanden. Og G2 vs NAVI som nummer otte mod nummer ni er den tætteste kamp på plakaten, en direkte eliminations-tempo-serie mellem to hold, der begge står til 21.0 samlet og 12.0 for at nå finalen. En af dem starter ugen 0-1 i et schweizisk format, der straffer netop det.
Fordi taberne fra 3. oktober straks møder hinanden, deler den første dag effektivt feltet i to meget forskellige turneringer. Hold, der taber åbneren, har indtil 7. oktober til at kæmpe sig tilbage i slutspilsposition.
HLTV MVP Odds
Det individuelle marked er et to-hestes løb i toppen, derefter et langt fald.
| Spiller | MVP Odds |
|---|---|
| donk | 3.75 |
| ZywOo | 4.0 |
| m0NESY | 7.0 |
| KSCERATO | 15.0 |
| latto | 16.0 |
| torzsi | 16.0 |
| kyousuke | 16.0 |
| spinx | 18.0 |
| try | 19.0 |
| xertioN | 21.0 |
| sh1ro | 21.0 |
| molodoy | 21.0 |
| ropz | 26.0 |
| NertZ | 34.0 |
| NiKo | 34.0 |
| FlameZ | 34.0 |
| HeavyGod | 41.0 |
| Wicadia | 41.0 |
| w0nderful | 41.0 |
| XANTARES | 51.0 |
| b1t | 61.0 |
| Magnojez | 61.0 |
| makazze | 81.0 |
| luchov | 100.0 |
donk til 3.75 og ZywOo til 4.0 spejler næsten præcist holdpriserne for Spirit og Vitality, hvilket er sådan MVP-markeder normalt fungerer: trofæet afgør prisen oftere end rå rating gør. m0NESY til 7.0 er den interessante, fordi G2 er en 21.0-hest, og han er prissat, som om de er en semifinalist. Det er et væddemål på, at spilleren bærer et hold, som vælgerne har rangeret som nummer otte.
Længere nede giver KSCERATO til 15.0 mening med FURIA til 10.0 samlet. latto og kyousuke til 16.0 afhænger helt af et dybt Falcons-løb, og torzsi til 16.0 kræver, at MOUZ går længere end deres fjerde seedning antyder. Vi kan godt lide molodoy til 21.0 som værdibuddet i flokken, hvis Falcons omsætter deres Major-form til en Katowice-titel.
Sådan ville vi gribe dette kort an
Fire hold er prissat mellem 3.5 og 5.5, og seedningsafstemningen er stort set enig med markedet. Det efterlader to vinkler, der er værd at tage alvorligt. Den første er Falcons til 5.0, et Major-vindende hold, der trækker det 14. seed i første runde. Den anden er markedet for at nå finalen, hvor FURIA til 5.0 giver dig en vej gennem BetBoom og derefter ét top-8-hold i stedet for to.
Bedst-af-tre i schweizisk format er tveægget. Det beskytter favoritter mod varians på et enkelt map, og det betyder også, at et kvalifikationshold som 1win til 100.0 har brug for to map-sejre, ikke ét heldigt overtidsspil. Outsiders i dette format betaler sig sjældent, så hvis du jagter værdi, ville vi kigge på 12.0-klyngen frem for noget over 40.0.
Ny til denne type marked? Start med vores guide til hvordan man satser på sport, og hold sportsvæddemålsordbogen åben for terminologien. Hvert tal på denne side er redaktionel analyse, ikke en garanti, og vores standarder er fastsat i vores redaktionelle politik. Kend dine rettigheder som spiller, før du indbetaler nogen steder, og spil altid ansvarligt.
Første serve i gruppespillet er 3. oktober, med Team Spirit vs ShindeN, der åbner turneringstræet. Tjek oddsene på BC.GAME igen efter dag ét, for otte hold vil være 1-0, og otte vil være i problemer.