| Prefer us on Google — see Tips.gg in Top Stories & Discover | Add on Google |
Eternal Fire kæmpede sig tilbage efter at have tabt de første to maps og besejrede fnatic 3-2 i Stake Ranked Episode 5-finalen, hvilket cementerede et lower bracket-forløb, der undervejs inkluderede sejre over Nemesis, BIG, Astralis og MIBR.
Finalen fungerede også som en direkte afgørende kamp om de sidste Major-pladser i Europa. En sejr sendte vinderens kvalifikationschancer op mod 90 %, mens taberen faldt ned i et område, hvor en Major-plads nu ser usandsynlig ud. Eternal Fire greb denne mulighed og red på en stærk præstation fra Samet “jottAAA” Köklü for at lukke serien 3-2 efter at have startet kampen med 0-2.
jottAAA afsluttede serien med en rating på 1.21, den højeste på begge hold, og hans skadeoutput holdt Eternal Fire inde i runderne, selv da fnatic opbyggede tidlige map-føringer. Caner “soulfly” Kesici og Iulian “regali” Harjău leverede den nødvendige sekundære ildkraft til at vende momentumet, da serien nåede sine afgørende maps.
fnatics form gennem bracketen havde set skarp ud, og den ukrainsk ledede opstilling tog en 0-2-stilling med ind i afgørelsen, før kollapset indtraf. Dmytro “jambo” Semera toppede den tabende sides statistik med en rating på 1.25, støttet af Artem “cairne” Mushynskyi og Nikita “jackasmo” Skyba, men holdet kunne ikke lukke serien, da Eternal Fire først fandt rytmen.
| fnatic | K-D | Sving | ADR | KAST | Rating |
| jambo | 81-61 | +3.11% | 80.5 | 75.7% | 1.25 |
| cairne | 73-62 | +1.25% | 74.9 | 72.8% | 1.18 |
| jackasmo | 75-71 | +1.75% | 77.2 | 72.8% | 1.13 |
| mazay | 60-74 | +0.78% | 67.5 | 69.9% | 0.98 |
| fEAR | 52-77 | -4.01% | 62.2 | 65.0% | 0.76 |
| Eternal Fire | K-D | Sving | ADR | KAST | Rating |
| jottAAA | 78-67 | +1.46% | 86.2 | 69.9% | 1.21 |
| soulfly | 64-70 | -0.45% | 78.3 | 73.8% | 1.06 |
| regali | 74-61 | -1.37% | 69.4 | 78.6% | 1.02 |
| MisteM | 57-70 | -0.80% | 63.8 | 71.8% | 0.92 |
| Kvem | 71-77 | -1.99% | 73.4 | 70.9% | 0.91 |
Resultatet af Stake Ranked Episode 5 indsnævrer Major-billedet i Europa til fem hold, der kæmper om de tre resterende pladser.
Eternal Fire stormer frem i stillingen
Eternal Fires sejr er deres tredje titel på halvanden måned, et forløb der har sendt deres kvalifikationssandsynlighed op på 87.9%. fnatic ligger på 17.5% efter finalen, et markant fald fra deres udgangspunkt før kampen.
Den samlede stilling viser nu Astralis på 13.-pladsen med 1576 point, ti færre end i sidste uge, mens MIBR indtager 17.-pladsen med 1554 efter en fremgang på fire point. Eternal Fires spring til 21.-pladsen med 1512 point afspejler en fremgang på 104 point fra titelræset. fnatic ligger nummer 25 med 1485, en fremgang på 75 trods nederlaget i finalen. Inner Circle indtager 30.-pladsen med 1422, 22 mere, mens BIG ligger lige efter på 32.-pladsen med 1419 efter at være gået 13 tilbage. magic ligger nummer 38 med 1381, 15 færre, og Nemesis lukker gruppen på 44.-pladsen med 1360, 14 færre efter deres exit fra lower bracket.
| # | Hold | Point |
| 13 | Astralis | 1576 (-10) |
| 17 | MIBR | 1554 (+4) |
| 21 | Eternal Fire | 1512 (+104) |
| 25 | fnatic | 1485 (+75) |
| 30 | Inner Circle | 1422 (+22) |
| 32 | BIG | 1419 (+13) |
| 38 | magic | 1381 (-15) |
| 44 | Nemesis | 1360 (-14) |
Disse tal afspejler stillingen umiddelbart efter turneringens sidste kamp og kan ændre sig, når andre kvalifikationsturneringer afsluttes. Med tre Major-pladser stadig åbne og fem hold i spil får hvert resterende resultat betydning.
Stake Ranked Episode 5
Samlet præmiepulje: $100,000 USD
| Placering | Deltager | $ USD |
|---|---|---|
| 1 | Eternal Fire | $25,000 |
| 2 | Fnatic | $17,500 |
| 3 | MIBR | $13,500 |
| 4 | Astralis | $11,000 |
| 5–6 | IC Esports | $9,000 |
| BIG | ||
| 7–8 | magic | $7,500 |
| Team Nemesis |
Hvad comebacket betyder for Major-kapløbet
Eternal Fires vej gennem lower bracket skiller sig lige så meget ud som selve finalen. At besejre Nemesis, BIG, Astralis og MIBR i træk, før de vendte et underskud på to maps mod fnatic, er et forløb bygget på ro under pres og ikke blot ét varmt map. jottAAAs rating i serien understøtter det, og holdets dybde gennem soulfly og regali gav dem værktøjerne til at justere, da de første to maps gled dem af hænde.
fnatic står nu over for en stejl opstigning. En kvalifikationschance på 17.5% efterlader kun lidt spillerum, og holdet får brug for resultater mod de resterende kandidater for at kæmpe sig tilbage i rækkevidde. jambos rating på 1.25 viser, at talentet er til stede, men det bliver den fremadrettede test at lukke serier mod et hold, der spiller med den ro, Eternal Fire viste.
Forskellen mellem en Major-plads og at misse den næste cyklus er nu blot en håndfuld point for flere af disse hold. Følg TipsGG for fortsat dækning, mens de resterende kvalifikationsturneringer afvikles, og de sidste Major-pladser i Europa bliver afgjort.




